WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE | GMINA BRZOSTEK |
Podsumowanie projektu „Doposażenie Domu Ludowego w Gorzejowej” realizowanego przy pomocy środków z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025 w wysokości blisko 20 000,00 zł.
Zadanie polegało na doposażeniu Domu Ludowego w Gorzejowej położonego na dz. nr 362/4 w nowe półki w chłodni, zakup zestawu naczyń, odnowienie podłogi do tańca oraz instalację monitoringu.
Projekt był odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnej wsi Gorzejowa.
Celem było odnowienie Domu Ludowego w Gorzejowej dla małych i większych mieszkańców wsi, który zapewnieni odpowiednie warunki spędzania czasu wolnego. Zadanie spełnia główny cel Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi, jakim jest integracja i aktywizacja społeczności wiejskiej. Zadanie wpisane jest w Sołecką Strategię Rozwoju Wsi Gorzejowa, jako zadanie priorytetowe.
Dzięki wdrożeniu tego zadania, poprawie uległa jakość życia mieszkańców wsi Gorzejowa, gdyż w miejscowości nie ma miejsca, w którym mieszkańcy mogą się integrować i wspólnie spotykać. Tym samym projekt przyczyni się do prawidłowego rozwoju psychofizycznego dzieci, młodzieży i dorosłych, a także będzie miejscem, które urozmaici spędzanie wolnego czasu. Praca własna mieszkańców w trakcie realizacji zadania przyczyniła się do integracji i aktywizacji społeczeństwa. Mieszkańcy wsi Gorzejowa mieli możliwość aktywnie współpracować z samorządem przy realizacji zadania.
Domu Ludowy położony na działce nr 362/4 jest ogólnodostępny tzn. mogą z niego korzystać nie tylko mieszkańcy wsi Gorzejowa, ale również osoby zamieszkujące teren gminy Brzostek. osoby z poza tego terenu. Miejsce pełni również rolę integracji środowiska lokalnego, ponieważ stało się ośrodkiem wspólnych spotkań dzieci, rodziców, dziadków. Realizacja projektu pozwoliła na zacieśnienie więzi, powstawaniu pozytywnych relacji.
Zadanie przyczyniło się również do wzrostu atrakcyjności miejscowości pod względem walorów turystycznych i krajobrazowych.
Zadanie zostało ujęte w Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi przez członków Grupy Odnowy Wsi. Wynikło z dokonania analizy zasobów, analizy SWOT, potencjału rozwoju wsi. Zadanie wpisane zostało do krótkoterminowego programu odnowy wsi, zgodnie z hierarchią uzyskanych punktów, ocenione zostało najwyżej.
Partnerami w projekcie byli:
Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu udało się zrealizować:
Na działania służące Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi z przeznaczeniem na zadanie pn.: „integracyjny Piknik Rodzinny w Kleciach”, w miejscowości Klecie.
Pomoc finansowa w wysokości 5 809,00 zł z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025 została przyznana gminie Brzostek. W ramach zadania 10 mieszkańców sołectwa Klecie, przepracowało łącznie 28 godzin /udzielało się społecznie).
Partnerami przy projekcie byli: ZESPÓŁ SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO, KGW Klecie, CKiCz w Brzostku, przy pomocy sołtysa wsi pana Andrzeja Woźniaka i radnego rady miejskiej Pana Piotra Wala.
Zakres zadania obejmował organizację Integracyjnego Pikniku Rodzinnego w celu integracji i aktywizacji społeczności wiejskiej służącej zaspakajaniu potrzeb społecznych. Piknik odbył się w miejscowości Klecie przy współudziale partnerów. Największy wkład wniosło Koło Gospodyń Wiejskich z Kleci, które podjęło się przygotowania poczęstunku, w tym celu zostały zakupione odpowiednie produkty. KGW użyczyło własny sprzęt oraz wsparło przeprowadzenie konkursów. W ramach atrakcji zaplanowano: dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci, animatorki, balony z helem, konkursy, poczęstunek, pokaz pierwszej pomocy, pokaz OSP, pokaz ptaków. Ażeby zachęcić dzieci do udziału w 4 konkursach zakupione zostały atrakcyjne nagrody, również pocieszenia. W ramach poczęstunku dla ok. 200 osób można bylo zasmakować: kiełbaski z grilla, frytek, popcornu, czekoladowego fondue.
Projekt jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnej wsi Klecie. Celem którego była organizacja Integracyjnego Pikniku Rodzinnego dla mieszkańców wsi Klecie. Zadanie spełnia główny cel Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi, jakim jest integracja i aktywizacja społeczności wiejskiej oraz zostało wpisane w Sołecką Strategię Rozwoju Wsi Klecie, jako zadanie drugie po priorytetowym.
Dzięki wdrożeniu tego zadania, poprawie ulegnie jakość życia mieszkańców wsi Klecie. Tym samym projekt przyczyni się do prawidłowego rozwoju psychofizycznego dzieci, młodzieży i dorosłych, a także urozmaici spędzanie wolnego czasu. Praca własna mieszkańców w trakcie realizacji zadania przyczyni się do integracji i aktywizacji społeczeństwa. Mieszkańcy wsi Klecie będą mieli możliwość aktywnie współpracować z samorządem przy realizacji zadania.
Piknik będzie wspaniałą okazją do integracji i aktywizacji środowiska wiejskiego, ponieważ będzie imprezą, gdzie spotkają się wspólnie dzieci, rodzice i dziadkowie. Pozwoli na zacieśnienie więzi społecznych, powstanie pozytywnych relacji jak również przyczyni się również do wzrostu atrakcyjności miejscowości.
Zadanie zostało ujęte w Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi przez członków Grupy Odnowy Wsi. Wynikło z dokonania analizy zasobów, analizy SWOT, potencjału rozwoju wsi. Zadanie wpisane zostało do krótkoterminowego programu odnowy wsi, zgodnie z hierarchią uzyskanych punktów, ocenione zostało na drugim miejscu. Realizacja projektu przyczyni się do budowania tożsamości lokalnej, podniesienia standardu życia. Natomiast w planie i programie odnowy wsi- Klecie na lata 2021- 2025 w rubryce A. Tożsamość wsi i jakości życia wiejskiego, kolumna Projekty, przedsięwzięcia jakie wykonamy?” w pkt 2.3 Organizacji imprez, uroczystości (dożynek, pikników) oraz w rubryce C Jakość życia 1.Podniesienie poziomu integracji mieszkańców, kolumna Projekty, przedsięwzięcia jakie wykonamy?” w pkt 1.2 Organizacja festynów, pikników.
Zadanie zostało ujęte w Programie krótkoterminowym odnowy wsi- Klecie, jako zadanie drugie w kolejności. Otrzymało aż 20 pkt.! Jest ono niezwykle istotne dla mieszkańców, gdyż chcą się bardziej zintegrować.