Gmina Skołyszyn uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pn. Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki - Etap V - Gmina Brzostek, Gmina Skołyszyn.
Projekt jest realizowany w partnerstwie z Gminą Skołyszyn. Gmina Skołyszyn pełni funkcję Lidera projektu, a Gmina Brzostek funkcje partnera.
Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021 – 2027, priorytetu FEPK.02 Energia i środowisko, działanie FEPK.02.06 Zrównoważona gospodarka wodno–ściekowa w zakresie zaopatrzenia w wodę.
Zadania realizowane w projekcie
1. Budowa sieci wodociągowej przy części ul. Przedmieście w Brzostku
Zadanie obejmuje budowę sieci wodociągowej o długości 885 m w Brzostku w części ul. Przedmieście
2. Budowa sieci wodociągowej przy części ul. Węgierskiej w Brzostku
Zadanie obejmuje budowę sieci wodociągowej o długości 488 m w Brzostku w części ul. Węgierskiej.
3. Rozbudowa Stacji Uzdatniania Wody w Brzostku
4. Budowa sieci wodociągowej rozdzielczej na terenie miejscowości Harklowa – Etap III
Przedmiotem zadania jest rozbudowa wodociągu gminnego w m. Harklowa. Zadanie obejmuje: roboty przygotowawcze, rozbiórkę nawierzchni utwardzonych, roboty ziemne, umocnienie wykopów, odwodnienie wykopów, rurociągi, uzbrojenie sieci.
W ramach zadania zostanie zrealizowana budowa sieci wodociągowej o łącznej długości 8 345,5 m.
5. Kompleksowe rozwiązanie (off-grid) dotyczące zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych na SUW w Kunowej
W ramach zadania zaplanowano budowę instalacji fotowoltaicznej off-grid (niepodłączonej do elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej) na działce ewid. nr 208 w miejscowości Kunowa w Gminie Skołyszyn, w sąsiedztwie Stacji Uzdatniania Wody w Kunowej.
6. Nadzór inwestorski
Zadanie obejmuje pełnienie usług nadzoru inwestorskiego nad realizacją zakresu rzeczowego projektu.
Grupa docelowa:
Bezpośrednią grupę docelową projektu stanowią mieszkańcy Gminy Brzostek i Gminy Skołyszyn, których budynki w wyniku realizacji przedsięwzięcia zostaną podłączone do gminnych sieci wodociągowych.
Planowana w ramach projektu rozbudowa SUW w Brzostku zagwarantuje ponadto dostęp do wysokiej jakości wody dla ogółu odbiorców już podłączonych do gminnej sieci wodociągowej.
Z realizacji przedsięwzięcia w sposób pośredni skorzysta cała społeczność zamieszkująca na terytorium gmin realizujących projekt, dzięki rozwojowi lokalnej gospodarki wodno-kanalizacyjnej, działaniom na rzecz zrównoważonego i racjonalnego korzystania z zasobów wodnych, zwiększeniu bezpieczeństwa i odporności obszaru na negatywne oddziaływania wynikające ze zmian klimatu.
Cele projektu
Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępu do odpowiedniej jakości wody do celów bytowych, w tym do spożycia przez ludzi oraz zrównoważony rozwój gospodarki wodnej na obszarze objętym projektem.
Cele szczegółowe:
Efekty projektu
Realizacja projektu stanowi adekwatną odpowiedź na zidentyfikowane potrzeby mieszkańców, ponieważ w wyniku jego realizacji nowo podłączeni do sieci wodociągowej odbiorcy uzyskają ciągły, regularny dostęp do wody pitnej pobieranej ze zbiorczych ujęć i uzdatnianej, której jakość jest na bieżąco monitorowana.
Rezultaty projektu:
Wskaźniki produktu:
1. Długość wybudowanej sieci wodociągowej: 9,7185 km
2. Liczba przebudowanych stacji uzdatniania wody: 1
3. Liczba doposażonych stacji uzdatniania wody: 2
Wskaźniki rezultatu:
1. Ludność przyłączona do udoskonalonych zbiorowych systemów zaopatrzenia w wodę: 5304 osób
Finansowanie przedsięwzięcia:
Całkowita wartość projektu: 12 299 974,79 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 8 287 982,99 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Gmina Brzostek uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pn. Rozwijanie systemu ratownictwa na terenie gm. Brzostek poprzez doposażenie jednostek OSP należących do KSRG w sprzęt i pojazdy w celu minimalizowania skutków zagrożeń wywołanych czynnikami naturalnymi.
Projekt jest realizowany przez Gminę Brzostek w partnerstwie z 3 jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, które są wpisane do KSRG tj. OSP w Brzostku, OSP w Nawsiu Brzosteckim i OSP Siedliska-Bogusz.
Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021 – 2027, Priorytetu FEPK.02 Energia i środowisko, działanie FEPK.02.05 Adaptacja do zmian klimatu
Bezpośrednią grupą docelową projektu będą wszystkie osoby przebywające na terenie gminy, tj.:
1. Mieszkańcy gminy objętej zakresem projektu,
2. Przedsiębiorcy, osoby prowadzące działalność gospodarczą, w tym rolniczą,
3. Inwestorzy,
4. Osoby pracujące w instytucjach publicznych,
5. Osoby wypoczywające na terenie gminy.
Celem projektu jest minimalizowanie skutków zagrożeń wywołanych czynnikami naturalnymi.
Realizacja niniejszego działania w decydujący sposób przyczyni się do lepszego zarządzania sytuacjami kryzysowymi, co przełoży się na mniejsze straty materialne grupy docelowej projektu i wzmocni zakres ochrony przed sytuacjami kryzysowymi wiązanymi z klimatem. Wymiar wsparcia ma znaczenie społeczne i środowiskowe. Zapewni możliwość szybszego reagowania służb ratowniczych, co przełoży się na lepsze zarządzenie ryzykiem, rozpoznanie zdarzenia i przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych.
Realizacja projektu przyniesie długofalowe efekty społeczno – gospodarcze.
Wskaźniki produktu:
Wskaźniki rezultatu:
Całkowita wartość projektu: 1 814 650,86 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 850 000,00 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Gmina Brzostek rozpoczyna realizację projektu pn. „Poprawa infrastruktury przedszkolnej w Gminie Brzostek”. Przed kilkoma dniami, tj. 17 września 2024 r. podpisana została umowa na realizację projektu!
1. Roboty budowalne
Zadanie będzie obejmowało roboty budowlane związane z adaptacją pomieszczeń, dostosowanie do warunków technicznych, warunków sanitarnych (wod-kan, c.o.), warunków przeciwpożarowych czy zapewnienie wymogu dostępu dla osób z niepełnosprawnościami.
Zadanie obejmuje takie roboty jak:
2. Zakup wyposażenia do przedszkola
Zadanie będzie obejmowało zakup na potrzeby wychowania przedszkolnego wyposażenia do przedszkola. Będą to: stoliki, krzesełka, regały, mebelki, szatnie, wyposażenie pokoju socjalnego, kuchni, itp.
3. Zakup wyposażenia do świadczenia usług wychowania przedszkolnego dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Zadanie to będzie obejmowało zakup pomocy dydaktycznych w skład których wejdą:
4. Zakup dostawy TIK - limit 30%
Zadanie obejmuje zakup pomocy dydaktycznych w ramach limitu na Technologie Informacyjno-Komunikacyjne.
Projekt skierowany jest głównie do najmłodszych mieszkańców gminy Brzostek, jak również ich rodziców. Z realizacji przedsięwzięcia w sposób pośredni skorzysta cała społeczność zamieszkująca na terytorium gminy Brzostek realizującej projekt, dzięki rozwojowi społecznemu, budowaniu relacji z rówieśnikami, poznawaniu samego siebie, uczeniu się, rozwijaniu własnych możliwości i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych-terapeutycznych, które będą wykorzystywane do pracy z dziećmi.
Poprawa infrastruktury na potrzeby wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem.
Poszerzenie bazy dydaktycznej Przedszkola w Brzostku, jak również zakup pomocy dydaktycznych dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Realizacja projektu przyniesie długofalowe efekty społeczno – gospodarcze z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Wskaźniki produktu:
Wskaźniki rezultatu:
Finansowanie przedsięwzięcia:
Całkowita wartość projektu: 2 499 934,48 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 2 124 944,30 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Gmina Brzostek rozpoczyna realizację projektu pn. „Poprawa jakości powietrza w gminie Brzostek, poprzez termomodernizację budynku remizy i domu ludowego.” Przed kilkoma dniami, tj. 20 maja 2025 r. podpisana została umowa na realizację projektu!
Warto wspomnieć, że Gmina Brzostek uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pn. „Poprawa jakości powietrza w gminie Brzostek, poprzez termomodernizację budynku remizy i domu ludowego.”
Projekt jest realizowany przez Gminę Brzostek.
Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021 – 2027, Priorytetu FEPK.02 ENERGIA I ŚRODOWISKO, działanie FEPK.02.01 Poprawa jakości powietrza – dotacja
Zadania realizowane w projekcie
1. Termomodernizacja budynku Domu Ludowego w Woli Brzosteckiej
Zadanie obejmuje w swoim zakresie:
2. Termomodernizacja budynku remizy OSP Siedliska-Bogusz
Zadanie obejmuje w swoim zakresie:
3. Koszt wykonania dokumentacji projektowej
Koszt wykonania dokumentacji projektowej dla dwóch budynków użyteczności publicznej tj. budynku OSP Siedliska-Bogusz oraz Domu Ludowego w Woli Brzosteckiej.
Przygotowanie dokumentacji projektowej było niezbędnym etapem zaplanowania inwestycji.
Koszt obejmuje również sporządzenie audytu energetycznego. Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynków
4. Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynków
Koszt sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej dla dwóch budynków użyteczności publicznej tj. budynku OSP Siedliska-Bogusz oraz Domu Ludowego w Woli Brzosteckiej. Sporządzenie świadectwa nastąpi po zakończeniu robót budowlanych, jest niezbędnym etapem zakończenia inwestycji, zgodnie z prawem budowlanym.
5. Sporządzenie audytu energetycznego ex-post
Sporządzenie audytu energetycznego ex-post jest wymaganym elementem zadania dokumentującym osiągnięte wskaźniki.
Grupa docelowa:
Projekt skierowany jest do mieszkańców gminy Brzostek, korzystających z Remizy OSP Siedliska-Bogusz oraz Domu Ludowego w miejscowości Wola Brzostecka.
Z realizacji przedsięwzięcia w sposób pośredni skorzysta cała społeczność zamieszkująca na terytorium gminy realizującej projekt, dzięki termomodernizacji 2 budynków, w tym zastosowanie projektowania uniwersalnego.
Z efektów projektu skorzystają również osoby starsze, rozumiane jako osoby w wieku 60 lat i więcej, dla których pokonanie barier architektonicznych jest problemem.
Cele projektu
Celem projektu jest zmniejszenie strat ciepła, redukcja wielkości emisji, poprawa warunków technicznych budynku oraz obniżenia kosztów zużycia energii finalnej
Efekty projektu
Efekty realizacji projektu termomodernizacji budynków publicznych w gminie – ku lepszej przyszłości!
Dzięki przeprowadzonej termomodernizacji oraz zastosowaniu odnawialnych źródeł energii (OZE), nasza gmina staje się bardziej przyjazna dla środowiska i oszczędna. To kolejny krok ku zrównoważonemu rozwojowi, który przynosi korzyści zarówno mieszkańcom, jak i przyszłym pokoleniom.
Korzyści dla środowiska:
Efektywność energetyczna i oszczędności:
Dostosowanie budynków do potrzeb wszystkich mieszkańców:
Długofalowe efekty i zrównoważony rozwój:
Projekt to nie tylko poprawa jakości energetycznej budynków, ale także inwestycja w przyszłość naszej gminy. Zmniejszenie zużycia energii, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i dbałość o środowisko to kroki w stronę nowoczesnej, ekologicznej gminy. Dodatkowo, oszczędności na kosztach energii będą mogły zostać przekierowane na inne ważne inicjatywy.
Rezultaty projektu:
Wskaźniki produktu:
Wskaźniki rezultatu:
Finansowanie przedsięwzięcia:
Całkowita wartość projektu: 1 215 205,46 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 910 118,76 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie