„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja pn. „Budowa infrastruktury rekreacyjnej w gminie Brzostek” współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie: Budowa lub przebudowa ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej.
Operacja polega na wykonaniu czterech zadań polegających na wybudowaniu ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury związanej z turystyką, rekreacją lub kulturą - obiektów małej architektury w miejscach publicznych. Obecnie istniejąca infrastruktura jest niewystarczająca, a społeczność lokalna potrzebuje miejsc, gdzie można wypocząć, uprawiać sport, spędzić aktywnie wypoczynek czy po prostu wycisz się na spacerze. Dlatego powstała inicjatywa utworzenia niekomercyjnych, ogólnodostępnych miejsc na terenie gminy Brzostek. Ponieważ będzie to niekomercyjna infrastruktura, żadne opłaty nie będą pobierane. Powstała infrastruktura skierowana jest do mieszkańców gminy Brzostek, jak i przybyłych gości i turystów.
Zadanie nr 1: Budowa obiektów małej architektury w miejscu publicznym, ogrodzenia oraz utwardzonych powierzchni na działce nr ewid. gr. 1114/9 położonej w miejscowości Siedliska Bogusz zakłada m.in. dostawę i montaż urządzeń małej architektury: 2 bujaki dziecięce pojedyncze i 1 bujak dziecięcy podwójny, zestaw zabawowy, huśtawka potrójna, karuzela, urządzenie do wspinaczki, 4 ławki, tablica informacyjna, 3 kosze na śmieci, boiska do siatkówki plażowej. Operacja polega na wybudowaniu rodzinnego placu rekreacyjnego z urządzeniami rekreacji indywidualnej i obiektami małej architektury. W wyniku realizacji zadania powstanie ogólnodostępny, niekomercyjny plac zabaw, który umożliwi aktywność w obszarze rekreacji dzieci i młodzieży oraz dorosłych osób im towarzyszących.
Zadanie nr 2: Budowa obiektów małej architektury w miejscu publicznym na działce nr ewid. gr. 310/1 położonej w miejscowości Kamienica Dolna zakłada m.in.: dostawę i montaż urządzeń małej architektury: 1 bujak dziecięcy podwójny, zestaw zabawowy, huśtawka potrójna. Operacja polega na wybudowaniu rodzinnego placu rekreacyjnego z urządzeniami rekreacji indywidualnej i obiektami małej architektury. W wyniku realizacji zadania powstanie ogólnodostępny plac zabaw, który umożliwi aktywność w obszarze rekreacji dzieci i młodzieży oraz dorosłych osób im towarzyszących.
Zadanie nr 3: Budowa obiektów małej architektury w miejscu publicznym, na działce nr ewid. gr. 694/2 położonej w miejscowości Przeczyca zakłada m.in.: wyrównanie gruntu, dostawa i montaż elementów i urządzeń placu takich jak ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, słupków na boisku do siatkówki, zasianie trawy. Operacja polega na wykonaniu boiska do piki siatkowej o nawierzchni trawiastej i montażu obiektów małej architektury. W wyniku realizacji zadania powstanie ogólnodostępny plac z boiskiem, który umożliwi aktywność w obszarze rekreacji dzieci i młodzieży oraz dorosłych osób im towarzyszących. Powstała infrastruktura będzie ogólnodostępna i niekomercyjna. Skierowana do mieszkańców gminy Brzostek, okolicznych wsi i turystów.
Zadanie nr 4: Budowa obiektów małej architektury w miejscu publicznym na działce nr ewid. gr. 52/1 położonej w miejscowości Zawadka Brzostecka zakłada m.in.: budowę altany drewnianej o wymiarach ok. 5,5m x 5,5m wraz z ławkami i stołem, koszami na śmieci, tablicy, stojakiem na rowery oraz wykonanie odcinka chodnika. Powstała infrastruktura będzie ogólnodostępna i niekomercyjna, zlokalizowana w bliskiej odległości od zabytkowego cmentarza wojennego nr 226 z okresu I wojny światowej. Jest to miejsce o szczególnym znaczeniu dla społeczności lokalnej, ze względu na bliskość reliktów historycznych. Przybywający turyści, goście odwiedzający cmentarz, lokalna społeczność będzie mieć miejsce do spotkań. Powstała altana będzie miejscem, gdzie będzie się można zintegrować, podtrzymać więzi społeczne, nawiązać nowe znajomości.
Beneficjent: Gmina Brzostek
Całkowity koszt realizacji operacji: 275 665,99 zł,
w tym ze środków EFRROW: 175 406,00 zł.