Fotorelacja z otwarcia "Moblinego Miasteczka Ruchu Drogowego"
W piękne, jesienne przedpołudnie, 30 października 2024 roku, odbyło się oficjalne otwarcie „Mobilnego Miasteczka Ruchu Drogowego” przy Szkole Podstawowej w Kamienicy Górnej. Miasteczko to przeznaczone jest do nauki przepisów ruchu drogowego i praktycznego szkolenia jazdy na rowerze dla dzieci i młodzieży szkolnej. W skład jego zestawu wchodzą takie elementy jak: mini znaki drogowe, sygnalizacja świetlna oraz maty antypoślizgowe (drogi, ścieżki rowerowe, ronda). To także narzędzie pozwalające od najmłodszych lat wykształcić dobre nawyki, które sprawią, że w prawdziwym ruchu ulicznym, będzie można poczuć się pewniej i jeździć bezpiecznie. Obiekt będzie wykorzystywany doegzaminu na kartę rowerową, a także pomocny podczas organizowania konkursów rowerowych.
Uroczystość rozpoczął Dyrektor szkoły p. Jerzy Świstak, który przywitał zaproszonych gości, Grono Pedagogiczne oraz Uczniów. Następnie podziękował fundacji „Inter Cars” za sfinansowanie Mobilnego Miasteczka Ruchu Drogowego. Fundacja ta jest organizatorem II edycji programu „Drogowskaz”, którego celem jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD), w szczególności promowanie odpowiedniego zachowania na drodze oraz tworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej.
Następnie głos zabrał Burmistrz Gminy Brzostek p. Zbigniew Kowalski. Pan Burmistrz wyraził radość i wdzięczność, że nasza Szkoła podjęła się trudu wzięcia udziału w projekcie, którego nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo najmłodszych, a co za tym idzie, też z racji wieku, najmniej doświadczonych uczestników ruchu drogowego. Podkreślił, że bezpieczne wyjścia dzieci do szkoły i powroty do domu to przede wszystkim kwestia znajomości oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drodze. Atrakcyjny obiekt mobilnego miasteczka rowerowego z pewnością będzie sprzyjał lepszemu zrozumieniu, często z pozoru, skomplikowanych przepisów, a przecież nasi uczniowie również są kierowcami, tylko jak to w sposób humorystyczny podkreślił Pan Burmistrz- na razie pojazdów jednośladowych o małej prędkości.
Gospodarz tutejszej parafii ksiądz Zdzisław Oćwieja poświęcił nasze mobilne miasteczko rowerowe, pobłogosławił wszystkich obecnych oraz przestrzegł przed rozwagą i zdrowym rozsądkiem zawsze, gdy korzystamy z ulicy czy chodnika, bez względu na to czy jesteśmy kierowcą, czy pieszym, czy posiadamy prawo jazdy od dziesięciu, dwudziestu lat, czy otrzymaliśmy je dopiero wczoraj lub jeździmy tylko rowerem. Nic nie zwalnia nas z ostrożności i stosowania zasady ograniczonego zaufania, bo jak czytamy w Księdze Przysłów: „Człowiek roztropny przewiduje nadchodzące trudności i przygotowuje się do nich; prostak idzie na oślep i ponosi konsekwencje”. My również na drodze jesteśmy odpowiedzialni za siebie i drugą osobę. Zawsze! Nikt z nas nie może być egoistą na drodze.
Symbolicznego otwarcia miasteczka dokonał Burmistrz Gminy Brzostek Zbigniew Kowalski, Dyrektor Szkoły Jerzy Świstak oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Aniela Dec. Występ grupy tanecznej, krótka część artystyczna składająca się z wypowiedzi uczniów dotyczących bezpiecznej jazdy po drogach, wyposażenia i konserwacji rowerów oraz pozytywnego wpływu jazdy rowerem na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne uatrakcyjniły całe wydarzenie.
Swoją obecnością zaszczycił nas również Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Dębicy- podinspektor Robert Kras, który przybliżył dzieciom i młodzieży zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, kładąc szczególny nacisk na zasady poruszania się po jezdni rowerami. Dużą radość sprawiła uczniom możliwość zobaczenia z bliska motocykla policyjnego oraz wyczerpujący wywiad, gdzie proste i zrozumiałe odpowiedzi pana policjanta zdecydowanie zwiększyły świadomość naszych uczniów o prawidłowym poruszaniu się po drodze. Pan Robert podkreślił, że dewizą nas wszystkich powinno być bezpieczeństwo, a przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci, które stają się uczestnikami ruchu drogowego po raz pierwszy w drodze do szkoły. Ich bezpieczeństwo zależy od widoczności. Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych którym ulegają ci najmłodsi to brak wyposażenia pieszych w gadżety odblaskowe. W związku z tym, całej społeczności szkolnej zostały podarowane odblaski i słodkości, za co również dziękujemy fundacji „Inter Cars”. Odblaski mają nie tylko poprawić widoczność dzieci na drogach. Liczymy też na to, że staną się pretekstem do ciekawej i angażującej rozmowy na temat bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo najmłodszych to w końcu nasza wspólna odpowiedzialność!